Psychologie je fascinující věda, která nám pomáhá rozumět nejen sobě samým, ale i lidem kolem nás. Jak často jste se ocitli v situaci, kdy jste chtěli pochopit, proč se cítíte určitým způsobem nebo proč lidé ve vašem okolí reagují tak, jak reagují? Psychologie nabízí odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších.

Snad se mi povedlo nasbírat zajímavé fakty a mohou vám poskytnou nový pohled na lidské chování a možná vás i inspirují k úsměvu nebo drobným změnám ... dejte mi vědět :)

 1. Síla čokolády

  Věděli jste, že čokoláda uvolňuje stejné neurotransmitery jako pocit lásky? Je to pravda! Když sníte čokoládu, váš mozek se naplní stejnými chemikáliemi, které způsobují pocit lásky. Pan Beast to pochopil a začal podnikat s něčím tak návykovým. Génius, co říkáte?

 2. Hudba je mocná čarodějka

  Typ hudby, kterou posloucháte, ovlivňuje váš pohled na svět. Není náhoda, že lidé, kteří poslouchají smutné písně, bývají často v mizerné náladě. Ale zkuste být smutní, když posloucháte optimistické písně, ty vás zaručeně rozzáří! Napište mi do chatu, která píseň vás vyloženě nabíjí.

 3. Co mysl dokáže a co ne

  Vaše mysl nedokáže vytvářet tváře. To znamená, že každý člověk, kterého vidíte ve svých snech, jste někdy v životě potkali, i když jen letmo. Jak byste mohli přijít na tvář, kterou jste nikdy předtím neviděli? Vaše podvědomí je jako neomezená paměťová banka. Připravte se na setkání s náhodnými tvářemi ve svých snech!

 4. Multitasking je mýtus

  Lidé, kteří se chlubí svou schopností multitaskingu, se mýlí. Multitasking je mýtus. Když se snažíte dělat několik věcí najednou, ve skutečnosti nedosáhnete ničeho pořádně. Jen vytváříte průměrnou práci ve velkém množství. Nechte si to na jindy – soustřeďte se na jednu věc a udělejte ji dobře.

 5. Pygmalionův efekt – sebenaplňující se proroctví

  Způsob, jakým se chováme k druhým, ovlivňuje, jak nás vidí oni a jak se k nám chovají. Tento cyklus, kde naše očekávání a přesvědčení utvářejí naši realitu, je známý jako Pygmalionův efekt. Pokud věříte, že můžete být úspěšní, pravděpodobně budete.

 6. Kreativita pod tlakem

  Jste kreativnější, když se opíráte zády o zeď. Většina lidí dokáže neuvěřitelné věci jen tehdy, když musí. Bez naléhavosti nebo termínu se udělá jen velmi málo. Když se ocitnete pod tlakem, nezbývá vám nic jiného než předvést výkon. Tlak na výkon je vše, co potřebujete k odemknutí neomezené kreativity.

 7. Být s pozitivními lidmi vás udrží šťastnými

  Jste součtem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času. Pokud se scházíte s pozitivními, šťastnými lidmi, jejich radost se na vás obrací. Naopak, pokud trávíte čas s lidmi, kteří jsou neustále mizerní, připravte se na život plný nespokojenosti. Obklopte se radostí a štěstí vás bude následovat!

 8. Pocit ignorování bolí jako fyzické zranění

  Pocit ignorování způsobuje stejnou chemickou bolest jako fyzické zranění. Jsme společenské bytosti a potřebujeme spojení s ostatními. Bez něj trpíme nejen psychicky, ale i fyzicky. Nemít připojení nás ochromuje. Buďme k sobě laskaví a nevylučujme nikoho z našeho kruhu.

 9. Sarkasmus a emoční inteligence

  Lidé, kteří dokážou dobře identifikovat sarkasmus, mají tendenci lépe číst ostatní lidi. I když sarkasmus nemusí být vždy nejlepším způsobem komunikace, vyžaduje vysokou úroveň emoční inteligence. Tím, že rozumíte sarkasmu, můžete lépe chápat sociální a neverbální narážky.

 10. Opožděné uspokojení vede k úspěchu

  Lidé, kteří dokážou odložit své uspokojení, mají v životě větší šanci na úspěch. Slavný experiment s marshmallows ukázal, že děti, které dokázaly počkat na druhou marshmallow, byly v životě úspěšnější. Naučte se trpělivosti a budete odměněni!

 11. Mozek je energetický žrout

  Váš mozek zabírá 2 % vaší tělesné hmoty, ale spotřebovává až 20 % energie, vody a kyslíku. To je důvod, proč šachisté spalují během intenzivních zápasů abnormální množství kalorií. Mozek spotřebuje spoustu energie, takže ho nezapomeňte nakrmit!

 12. Skrývání citů vede k intenzivnější lásce

  Čím déle skrýváte své city k někomu, tím hůř se protějšek zamiluje. Mnoho lidí to zažilo na vlastní kůži. Zamilovanost, která se stane vaším tajemstvím, roste a roste, zatímco vaše naděje na opětované city klesají. Lepší je nosit srdce na dlani – šetříte si tím čas a možná i zlomené srdce.

 13. Peníze a štěstí

  Peníze zvyšují vaše štěstí pouze do výše 75 000 eur ročně. Peníze vás šťastnými neudělají, pokud neustále toužíte po více. Lidské zvíře má nikdy nekončící prázdnotu, pokud jde o štěstí. Naše chutě nebudou nikdy zcela uspokojeny, hlavně ne penězi.

 14. Pospávání vás unaví více

  Pospávání může vést k větší únavě. Je to zvláštní paradox – čím více spíte, tím ospalejší se cítíte. Spánek by měl být omlazující proces, ale pokud to přeženete, budete se cítit jako medvěd v zimě. Najděte rovnováhu a udržujte si energii na správné úrovni.

 15. Kreativita a osamělost

  Někteří z nejkreativnějších lidí na světě pracují nejlépe v osamělosti. Někdy je potřeba ticho a klid, aby vaše mysl mohla volně bloudit a najít nové nápady. Takže pokud se cítíte kreativně vyčerpaní, zkuste si najít čas jen pro sebe.

 16. Lidé, kteří se hodně smějí, žijí déle

  Smích je nejlepší lék, a to doslova. Lidé, kteří se hodně smějí, mají tendenci žít déle a být zdravější. Smích posiluje imunitní systém, snižuje stres a dokonce zlepšuje vaše vztahy. Takže se smějte, kdykoli můžete – je to dobré pro vaše zdraví!

 17. Rychlé rozhodování a intuice

  Vaše intuice je často přesnější, než si myslíte. Lidé, kteří se rozhodují rychle, na základě svého vnitřního pocitu, mají často lepší výsledky než ti, kteří dlouho přemýšlejí a analyzují. Naučte se důvěřovat svému instinktu – někdy je to ta nejlepší volba.

 18. Síla pozitivního myšlení

  Pozitivní myšlení má skutečnou sílu. Lidé, kteří mají pozitivní přístup k životu, jsou nejen šťastnější, ale také zdravější a úspěšnější. Pozitivní myšlení může snížit stres, zlepšit imunitní systém a dokonce prodloužit život. Takže si zachovejte pozitivní přístup – může to změnit váš život.

 19. Barvy a jejich vliv na náladu

  Barvy mohou ovlivnit vaši náladu a chování. Například modrá barva uklidňuje, zatímco červená zvyšuje energii a vášeň. Vyberte si barvy svého okolí s ohledem na to, jak se chcete cítit nebo jaký efekt chcete dosáhnout. Správné barvy mohou zlepšit váš den.

 20. Lidé, kteří jsou organizovaní, jsou méně stresovaní

  Organizovaní lidé mají tendenci být méně stresovaní a více produktivní. Když máte vše na svém místě a víte, co máte dělat, snižujete chaos ve svém životě. Zkuste si udržovat pořádek – může to zlepšit vaše duševní zdraví a zvýšit vaši efektivitu.


Doufám, že vás tyto fakty nejen pobavily, ale i inspirovaly! Pamatujte, že lidská mysl je fascinující a plná překvapení. Nečekejte! Přihlaste se do online kurzu Emoční inteligence ještě dnes a začněte svou cestu k lepšímu porozumění sobě i ostatním. Získejte nástroje a dovednosti, které vám pomohou zvládat stres, zlepšit komunikaci a budovat silnější vztahy. Klikněte na odkaz níže a připojte se k mým spokojeným studentům, kteří již objevili sílu emoční inteligence.

Začněte ještě dnes a udělejte první krok k úspěšnějšímu a šťastnějšímu životu!

[PŘIHLÁSIT SE DO KURZU]