Představte si, že se nacházíte na klidné procházce v parku. Slunce svítí, ptáci zpívají a najednou uvidíte... pavouka! Vaše srdce se rozbuší, ruce se vám začnou třást a možná i zakřičíte. Zní vám to povědomě? Pro někoho je to možná jen nepříjemná chvilka, ale pro jiné je to začátek paniky, kterou lze těžko zvládnout.

Vítejte ve světě fobií, kde se každodenní situace mohou proměnit v noční můru. Možná si říkáte, že se vás to netýká, ale co když máte strach z létání nebo veřejného mluvení? Těmito fobiemi trpí miliony lidí po celém světě, a to nejen tak ledajak, ale intenzivně a neovladatelně.

Zajímá vás, jak jsou fobie běžné? Jaké fobie jsou nejčastější a jak ovlivňují životy lidí? Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších statistik a faktů o fobiích, které vás zavedou do fascinujícího světa lidských strachů. Od strachu z pavouků přes fobie z výšek až po sociální úzkosti – podíváme se na to, jak často se vyskytují, jaký mají dopad a co s nimi můžeme dělat.

Odhaduje se, že přibližně 19 milionů Američanů má alespoň jednu fobii. Tyto statistiky ukazují, jaký dopad mají fobie na duševní a fyzické zdraví lidí.

Co je to fobie?

Fobie je totiž víc než jen leknutí. Je to extrémní, iracionální strach z určitého objektu, místa nebo situace. Fobie je typ úzkostné poruchy, která způsobuje ohromující a iracionální strach z objektu, místa nebo situace. Její efekt může být silně ochromující a narušovat život jednotlivce a jeho vztahy.

Když se lidé se svou fobií setkají, mohou zažívat zvýšenou srdeční frekvenci, pocení, třes, panické záchvaty a někdy dokonce i extrémní fyzické reakce.

Existují tři hlavní typy fobií podle DSM-5: sociální fobie, agorafobie a specifické fobie.

Jak běžné jsou fobie?

Fobie jsou nejčastější úzkostnou poruchou a třetí nejčastější duševní poruchou obecně. Až 12,5 % populace zažije během svého života specifickou fobii a 9,1 % dospělých v USA zažilo nějakou formu specifické fobie v posledním roce. Fobie jsou častější u žen (12,2 %) než u mužů (5,8 %).

Statistika fobií po celém světě

Přibližně 10 milionů lidí ve Spojeném království má alespoň jednu fobii. Ve 22 zemích uvedlo 7,4 % respondentů, že během svého života zažili specifické fobie, a 5,5 % respondentů uvedlo, že měli specifickou fobii v posledních 12 měsících. Specifické fobie jsou častější u žen a v zemích s vyššími příjmy.

Národní statistiky fobií

Mezi dospělými v USA, kteří zažili specifickou fobii v posledním roce, mělo 48,1 % mírné postižení, 30 % mělo středně těžké postižení a 21,9 % mělo závažné postižení. Podle Google Trends bylo mezi srpnem 2018 a 2019 trypofobie (strach z děr) nejčastěji vyhledávaným termínem ve všech státech.

Statistika fobií podle typu

12,5 % dospělých v USA zažije během svého života specifickou fobii, 12,1 % sociální fobii a 1,3 % agorafobii bez paniky. Nejčastější specifické fobie jsou zoofobie (strach ze zvířat), akrofobie (strach z výšek) a astrofobie nebo brontofobie (strach z bouřek).

V jedné studii pavouci vyvolali nejsilnější reakci u účastníků (19 % uvedlo extrémní strach) a hadi vyvolali druhou nejsilnější reakci (10 % uvedlo extrémní strach). Strach z pavouků se nazývá arachnofobie a strach z hadů se nazývá ofidiofobie.

Statistika fobií podle věku

Počet adolescentů zažívajících specifickou fobii se odhaduje na přibližně 19,3 %, přičemž 0,6 % respondentů uvedlo, že mají závažné postižení. Studie adolescentů v sedmi zemích zjistila, že 36 % respondentů splňovalo kritéria pro sociální úzkostnou poruchu, známou také jako sociální fobie. Nejčastější fobií u dětí a adolescentů byla sociální fobie (12,7 %) a druhou nejčastější agorafobie (8,6 %).

Fobie a celkové zdraví

Jedna studie zjistila, že 20 % dospělých s generalizovanou sociální fobií mělo klinické postižení v celkové kvalitě života. Téměř 35 % studie s 1001 pacienty s obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) mělo také sociální fobii. Strach z jehel (trypanofobie) způsobuje, že až 16 % dospělých se vyhýbá očkování. Přibližně 3 % dospělých se mohou vyhýbat návštěvě zubaře kvůli dentofobii.

Náklady na fobie

Roční náklady na sociální fobii v Nizozemsku činily 11 952 EUR (nebo 12 680 USD), což bylo výrazně vyšší než náklady pro lidi bez duševního onemocnění. Specifická fobická léčba v Hartford Healthcare pomocí zrychlené kognitivně-behaviorální terapie stojí obecně 525 USD za sezení nebo 2500 USD za týden s licencovaným psychologem. Odhadované náklady na úzkostné poruchy v USA, včetně fobií, byly v roce 2013 48,72 miliard USD.

Příčiny fobií

Příčiny fobií mohou být různé pro každého. Výzkumy ukázaly, že genetické i environmentální faktory mohou hrát roli při rozvoji fobie. Pokud má osoba člena rodiny, který trpí úzkostnou poruchou nebo panickou poruchou, může být ve vyšším riziku rozvoje fobie. Mezi environmentální faktory patří negativní zkušenosti a trauma spojené s fobií.

Léčba fobií

V minulosti byla standardní léčbou systematická desenzibilizace. V této léčbě se pacient učí relaxační techniky, které zklidní jejich reakci na nepříjemný podnět, a poté, hierarchicky, pacient postupně čelí své fobii. Například pokud má někdo strach z pavouků, během expoziční terapie by mohl začít tím, že se podívá na obrázky pavouků, a nakonec by se mohl dostat do blízkosti skutečného pavouka.

V posledních letech se však terapeuti více zaměřují na kognitivně-behaviorální terapii (KBT). Při této léčbě terapeut učí pacienta, jak zvládat své pocity a reakce na fobii. Terapeuti mohou také kombinovat desenzibilizaci, expoziční terapii a KBT. Léky, jako jsou antidepresiva SNRI a SSRI, mohou být předepsány k léčbě úzkosti spojené s fobiemi. 

Časté dotazy k fobiím

Jaká je nejčastější fobie? Nejčastější fobií jsou specifické fobie. Přibližně 7,7 % až 12,5 % populace zažije během svého života specifickou fobii.

Jaká je nejméně častá fobie? Nejméně hlášenou fobií byla agorafobie bez paniky v Harvard National Comorbidity Survey z roku 2005.

Kolik procent populace má fobii? Podle Johns Hopkins Medicine má alespoň 19 milionů Američanů alespoň jednu fobii. Z 331 milionů lidí v Americe má přibližně 5,7 % populace fobii.

Kolik existuje fobií? Existují tři hlavní kategorie fobií: sociální fobie, agorafobie a specifické fobie. Protože lidé mohou mít fobii z potenciálně čehokoli, což by byla specifická fobie, není možné přesně říci, kolik fobií existuje.

 

Výzkum fobií

 • Lifetime prevalence and age-of-onset distributions of DSM-IV disorders in the National Comorbidity Survey Replication, Archives of General Psychiatry
 • Phobias overview, Johns Hopkins Medicine
 • Prevalence of specific phobia among adults, National Institute of Mental Health (NIMH)
 • Quality of life impairments among adults with social phobia, Journal of Anxiety Disorders
 • Phobias overview, National Health Service Inform
 • Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, American Psychiatric Association
 • Who worries about specific phobias? A population-based study of risk factors, Journal of Psychiatric Research
 • Lifetime prevalence of DSM-IV/WMH-CIDI disorders by sex and cohort, Harvard National Comorbidity Survey
 • Visual height intolerance and acrophobia: distressing partners for life, Journal of Neurology
 • Social anxiety in young people, PLOS One
 • Prevalence of common phobias and their socio-demographic correlates in children and adolescents in a traditional developing society, European Psychiatry
 • Quality of life impairments, Journal of Anxiety Disorders
 • Comorbidity and social phobia: evidence from clinical, epidemiologic, and genetic studies, European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience
 • Economic costs of social phobia, Journal of Affective Disorders
 • Specific phobias cost, Hartford Healthcare
 • Cost of illnesses, University of Tennessee Health Science Center
 • Specific phobias, The Lancet Psychiatry
 • Self-reported fear and disgust of common phobic animals, British Journal of Psychology
 • Cynophobia (fear of dogs), Trypanophobia (fear of needles), Dentophobia (fear of dentists), Acrophobia (fear of heights), Cleveland Clinic
 • Specific phobic disorders, Merck Manual
 • Statistics facts behind our most common phobias, Nationwide
 • Social phobia in obsessive-compulsive disorder: prevalence and correlates, Journal of Affective Disorders
 • Humans fear spiders and snakes the most, but find parasites the most disgusting, MinnPost

Tento článek je převzatý a volně přeložený z www.singlecare.com. Přináší komplexní pohled na fobie, jejich prevalenci, příčiny, důsledky a možnosti léčby. Pochopení těchto aspektů může pomoci nejen těm, kteří fobiemi trpí, ale také jejich blízkým a profesionálům v oblasti duševního zdraví.