Přemýšleli jste někdy, jestli je množství stresu nebo hněvu, které cítíte, zdravé? Každý  má někdy chvilku, kdy se obává, jestli je to ještě v pořádku. Určité množství stresu je normální a potřebujeme jej.Studie ukázaly, že malé množství stresu je zdravé a je známkou inteligence. Velké nebo nadměrné množství stresu vám může ublížit. Když se váš mozek v noci nezastaví, nebude schopen relaxovat a být v klidu. Pokud se stres rozšiřuje do všech částí vašeho života, a vy žijete v dlouhodobém pocitu úzkosti, můžete si vypěstovat úzkostnou poruchu. Níže je uvedeno 7 znamení, že nemáte emoce pod kontrolou a jak je zvládnout.

1. Neustále se všeho obávate

Když se chcete bavit a mít radost, ale uvnitř cítíte nervozitu a neumíte se uvolnit. Nemůžete se uvolnit a starat se nejen o velké věci, ale také o drobnosti. Stres je zvětšován starostmi a pak začíná ovlivňovat a rušit váš každodenní život. Děláte si starosti s nepravděpodobnými událostmi, špatnými věcmi, které se s největší pravděpodobností nestanou, i když vás ujistí někdo, komu důvěřujete. Máte strach a vnitřní obavy a i když víte, že jsou iracionální, neumíte se jich zbavit. 

2. Zvýšená negativita a podrážděnost

Mít negativní mysl může způsobit, že váš život vypadá temně a bezútěšně. Život se vám může zdát beznadějný, můžete vidět negativitu v každé situaci. Můžete si myslet, že je vše špatně nebo že lidé jsou proti vám, i když ve skutečnosti nejsou. To vše může zhoršit vaši hladinu stresu. Stres i úzkost má sklon obrátit lidi do sebe, do introspekce. Začnou se na sebe dívat negativněji. Lidé s negativní myslí jsou naštvaní na svět kolem sebe, vše jim začíná vadit a stávají se stále podrážděnější.

3. Potíže s usínáním a spaním v noci

Jednou za čas je to v pořádku, ale nespat každou noc, protože se bojíte, je pro vaše zdraví špatné, a to jak fyzicky, tak psychicky.

Pokud jdete spát a váš mozek se okamžitě znovu zapne a děláte si starosti o všechno... V noci vás ze spaní budí noční můry a jste neschopní znova usnout... Budíte se příliš brzy, protože se bojíte... Tak nedostatečný odpočinek může naše nálady zhoršovat; může to pak být jako začarovaný kruh.

4. Špatné soustředění

Mnoho různých věcí může přispět k tomu, že se nedokážete soustředit. ADD / ADHD, deprese, či jiné faktory. I stres může způsobit, že se nebudete moci soustředit. Když se vaše myšlenky pohybují z jedné věci na druhou tak rychle, nemáte jasno v prioritách, nemůžete se úplně soustředit na jedinou věc. Jak se stres zhoršuje, vaše schopnost se soustředit klesá.

5. Zažíváte nekontrolovatelnou paniku

Pokud se cítíte bezmocní a máte velký pocit strachu nebo paniky. Máte záchvat paniky. Některé příznaky mohou zahrnovat návaly horka, pocení, bušení srdce, potíže s dýcháním, bolest na hrudi a nevolnost.

Pokud tyto pocity vnímáte pravidelně, doporučujeme vám okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Všechny tyto úzkosti, bezmoc, strach a stres produkují kortizol (stresový hormon) a ten se pak dlouhodobě nachází ve vašem těle a to není zdravé. O kortizolu se ví, že blokuje zdravé fungování imunity. Pročtěte si 10 návyků, které posilují imunitu

6. Problémy se vztahy

Rychle se rozlobíte kvůli věcem, které by vás za jiných okolností neobtěžovaly. Způsob, jakým váš manžel jí jídlo, jak přesně odkládá zubní pastu nebo jak konkrétně ji mačká, či kde si zouvá ponožky. Jak na vás vaši spolupracovníci mluví a to jak mluví lidi kolem vás, i to vás obtěžuje. Zlobí vás, když se vás vaše děti na něco zeptají... 

Nervózní člověk může být pesimističtější. Obvykle nechce dělat ty věci, které za normálních okolností miloval a roste izolace a nechuť potkávat se s jinými. 

Úzkost a stres může způsobit, že budete méně trpěliví a to může způsobit problémy ve vašich vztazích.

7. Neovládáte se

Lidé s úzkostí jen těžko vyjádří co se děje. Mají pocit utopení nebo, že se jim život vymknul kontrole. Máte pocit, že musíte naplánovat vše, abyste se ujistili, že věci jdou podle plánu, a dokonce se snažíte ovládat lidi ve svém životě. Ve skutečnosti nemůžete ovládat jiné lidi nebo většinu věcí, které se v životě dějí. Mnoho lidí v tomto světě zažívá různé stupně úzkosti. Jsem jedna z nich a zvládnout pocit úzkosti je klíčem ke šťastnému životu.

Malá míra stresu je zdravá i větší míra je vyřešitelná, musíte se jen rozhodnout, udělat si čas a dopřát si to, co vám od stresu pomůže.