Chtěli byste jíst na co máte chuť, a přesto zhubnout?
Moji rodiče trvali na tom, že sním vše na talíři. Dokonce, že budu jíst jídla, která vrcholně nesnáším. A nezměnili názor ani když jsem celou noc prozvracela. Nejspíš i vy jste si osvojili návyky, které vám brání zhubnout a udržet si vysněnou postavu. V tomto článku najdete 4 nejdůležitější pravidla hubnutí, která když dodržíte, zaručeně zhubnete. A k tomu i další rady a programy, jež jsem pro vás připravila.
Pravidlo hubnutí č. 1 - Jezte, když máte opravdu hlad
Jestli budete hladovět, můžete díky tomu ztloustnout. Hladovění zpomalí metabolizmus a vaše tělo bude ukládat víc živin do zásob na horší časy.
Pro hubnutí potřebujete přesný opak, jíst a hýbat se, rozpumpovat metabolizmus na vysoké obrátky. Pak budete rychle pálit uložené tuky.
To se lehce řekne, jezte když máte opravdu hlad, ale v dnešní společnosti už hlad není tak běžný. Má mnoho nuancí a je důležité se v nich vyznat. Všimnout si pocitu hladu a jeho intenzity. Rovněž pocitu sytosti a jeho intenzity.
Pomůže vám tato tabulka stupňů hladu:
Jezte, když cítíte hlad v intenzitě 3-4. Nečekejte, až budete mít hlad jako vlk, protože to už tělo přepíná na úsporný režim. Také se vám může stát, že intenzivní hlad jako vlk nakonec povede k přecpání a díky tomu přiberete. Jezte do pocitu příjemné sytosti (6-7). Všímejte si signálů těla, je to vaše jediné správné vodítko.
Časem se naučíte rozpoznat drobnější projevy hladu a nebudete čekat až vám bude kručet v břiše a hlady se vám bude motat hlava.
Pravidlo hubnutí č. 2 - Jezte, co chcete, ne co byste "měli"
Možná máte za sebou různé diety, kde vám zakazovali jíst potraviny s vysokým obsahem tuku, cukru nebo čehokoli, co jste měli zakázano jíst podle konkrétní diety. V hypno programu, který vám nabízím, vás povedu k přirozenému naslouchání potřebám vašeho těla. Jestli nemáte rádi nízkotučné jogurty, nekupujte si je. Jestli nemáte rádi cereálie, rovněž.
Mnoho lidí žije vnitřní bitvu mezi tím, co jim někdo tam venku zakázal (dieta, nějaké cizí přesvědčení) a tím jaké jsou potřeby jejich konkrétních těl. Co je pro jednoho OK, nemusí být pro druhého vůbec zdravé a v pořádku. Každé tělo je jedinečné a jediné co pro jeho perfektní fungování potřebujete, je naslouchat jeho potřebám.
Ostatně s tím mají velkou zkušenost ženy v období těhotenství. Tělo dává na vědomí různé chutě, na různé potraviny. Tu je to zmrzlina, tam nakládáné okurky, jinde tuny ovoce. Tělo si říká o stavební materiál, aby mohlo postavit dokonalého malého tvorečka. Tomu všichni rozumíme. Četla jsem o experimentu s malými dětmi, nechali je 30 dní jíst cokoli chtěli, a závěr experimentu? Děti si přirozeně vybraly vyváženou stravu a jedly rozumně, podle potřeb svých těl.
Jakmile si budete některá jídla zakazovat (kvůli rozšířeným názorům o jejich nezdravosti), budete narušovat přirozeně vyvážený vztah k jídlu. Nakonec vás bude zakázané přitahovat mnohem silněji a budete po něm toužit víc a víc. Protože zkuste nemyslet na růžového slona. Tato vnitřní bitva vás může srazit na kolena, tak jako tisíce dalších lidí. Proto jsou diety a hubnutí tak lukrativní business.
Takže můžete jíst cokoli, ale musíte mít opravdový hlad a dopřát si dostatek času na to, abyste si to konkrétní (dřívě hříšné) jídlo vychutnali do syta.
Pravidlo hubnutí č. 3 - Jezte vědomě a když máte hlad
Obézní lidé ustavičně myslí na jídlo. Co budou vařit a jak chutnalo to, co uvařili. Na co mají chuť. Často o jídle mluví. Nemyslí na jídlo, jenom když právě jedí. V tom momentě jsou v jakémsi transu, jedí velmí rychle, jídlo ani moc nekoušou a vlastně nevnímají, jak chutná.
Cpou se rychle, protože ... Kdykoli děláme něco, co je důležité pro přežití (jíme, dýcháme, milujeme se), v mozku se uvolňuje serotonin (hormon štěstí). Obézní lidé nezřídka hltají, protože se chtějí co nejrychleji svést na horské dráze se serotoninem. Bohužel nejedí cílevědomě, takže obvykle nepostřehnou signál žaludku "mám plno". Cpou se dál a dál, roztahují si žaludek a přibírají na váze.
Příval jídla jim na chvilku zlepší náladu (serotonin), ale v zápětí si začnou připadat tlustí a cítí se provinile. Někdy je to tak špatné, že celý rituál jezení zopakují, aby přehlušili špatný pocit a znova se svezli na serotoninové vlně.
Proto: jezte cílevědomě, vychutnejte si každé sousto. Jezte cokoli chcete a kdykoli chcete.
Nejbližších 14 dní, zkuste zpomalit tempo jezení asi na 1/4 původního tempa a každé sousto důkladně rozkousejte. Jídlo mezi sousty odkládejte, položte příbor, dejte tělu dostatek času uvědomit si, co dělá. Pokud jíte rohlík, tak jej mezi sousty odkládejte. Počkejte až polknete a pokračujte s dalším soustem.
Tímto způsobem se vaše jídlo stává cílevědomou volbou, budete jíst jako labužník a budete si jídlo vychutnávat. Už nikdy nebudete jídlo do sebe automaticky házet bez uvědomění si toho jak chutná, bez uvědomění si signálů sytosti.
Omezte rušivé podněty
Cílevědomé jezení není jenom o pomalém jezení. Dejte si pozor na rušivé podněty. Jsou studie, které uvádějí, že lidé u sledování televize, mobilu, čtení nebo zaujati sledováním sportovního utkání, snědí vše co mají kolem sebe aniž by si uvědomovali, že jedí. Když se vrátí zpět do reality (reklama v televizi, přestávka v utkání), zjistí, že nic nezbylo!
Když se necháváme u jídla rozptylovat (bezmyšlenkovité jezení) a nesledujeme co jíme, nakonec toho sníme mnohem víc, než tělo potřebovalo.
Pravidlo hubnutí č. 4 - Jezte do syta a když se cítíte plní, přestaňte jíst
Každé tělo má vnitřní termostat. Ví, kdy má hlad a kdy se cítí sytě. Chcete-li snadno zhubnout a udržet si novou váhu, musíte s tělem spolupracovat, nebojovat s ním. Je důležité, abyste se naučili vnímat vnitřní termostat těla, abyste jedli když máte opravdový hlad a přestali jíst až budete plní a pak se celý den cítili dobře.
Když má tělo dost, vyšle o tom signál do mozku. Ten putuje asi 20 minut, takže když rychle hltáte, nevíte kdy máte opravdu dost. Když budete jíst pomalu a cílevědoměji, sníte toho opravdu méně, protože vás zastaví signál, že tělo je syté. Lidé tento signál prožívají jako příjemný pocit uspokojení v oblasti solar plexu (je pod hrudním košem a nad žaludkem). Kdybyste ho neuměli ze začátku vnímat, vůbec to nevadí, můžete si uvědomit jiný signál. Jakmile jste sytí, každé další sousto začne být méně lákavé.
Pokračování v jídle v okamžiku kdy tělo vyšle signál už dost, navozuje zřetelný a čím dál tím intenzivnější pocit nepohodlí, takže je opravdu důležité přestat jíst hned, jak si ho uvědomíte. Vůbec nekoukejte na to, kolik jídla zůstalo na talíři.
Chytá vás panika, co když budete mít za 10 minut hlad? Pokud máte hlad, tak jezte. Musíte ovšem jíst to, na co máte chuť. Ne to, co si myslíte, že byste měli jíst. A opakuji, je nutné jíst cílevědomě, vychutnat si každé sousto a přestat jíst v okamžiku, kdy budete mít pocit plnosti.
Jste členem klubu prázdných talířů? Tak POZOR
Lidé naučení vždy odložit prázdný talíř, se naučili nevnímat signál těla o plnosti. Když to takhle máte, jako byste dovolili někomu jinému určovat kolik jídla je pro vás dost. Jestli je to brigádník u McDonalda nebo kuchař v restauraci, kdo určuje kolik toho musíte sníst, když ne vy? Dovolili byste prodavačce určovat kolik můžete utratit za oblečení? Já vím, že ne. :) Tak proč to dovolujete u jídla? Jezte podle signálů vašeho těla a ukončete členství v klubu prázdných talířů. Nemusíte nechat odnést prázdný talíř. Když nechcete aby se jídlo vyhodilo a víte, že na něj budete mít ještě chuť, nechte si ho zabalit.
Také jsem patřila do klubu prázdných talířů, moji rodiče trvali na tom, že sním vše na talíři. Dokonce, že budu jíst jídla, která vrcholně nesnáším. A nezměnili názor ani když jsem celou noc prozvracela. Teď to řeším tak, že hlídám, kolik mi kdo nabere jídla a sama si nabírám jenom tolik, kolik mi stačí pro pocit plnosti. Nebo trochu méně a pak si přidám.
Ač rodiče argumentovali, že co by za to děti v Africe nebo v Indii dali, moct sníst to jídlo, co mám na talíři. To, že jsem ho musela sníst, jim nikterak nepomohlo. Takže ukončeme tento nesmysl. Ano, naučili nás prožívat velký pocit viny, když něco zůstalo na talíři, jenže to jídlo vám neprospěje, pokud jste již plní. Budete jíst proti vlastnímu zdraví a pro tloustnutí? Určitě ne, to byste nečetli tyto řádky. Nejjednodušší způsob, jak ukončit členství v klubu prázdných talířů je, nechat vždy malý zbyteček na talíři. Bude to nějakou dobu trvat, ale vy to dáte.
Elixír hubnutí
Někdy se stane, že ať sníte cokoli, pořád to není ONO. Naše tělo je tvořeno ze 75% vodou a předůležitá mozková tkáň obsahuje dokonce 85% vody. Jakmile vnitřní mechanizmus v těle, který řídí objem vody, zaznamená její nedostatek (aktuální nebo hrozící), přepne organizmus do režimu přídělu vody. Někdy je to první signál hladu, který ani hladem nemusí být a je to jenom žadonění o vodu. My to nejsme schopni rozeznat, takže je opravdu dobré při prvním pocitu hladu vypít sklenici vody. Když hlad zmizí, byla to žízeň, když ne, je čas zjistit na co máte chuť a najíst se do syta.
Zhubněte snadno a bez úsilí
Pokročilé programy na hubnutí vám pomůžou zvládnout emoční hlad a pocity viny, když nedodržíte některou zásadu. Na mých stránkách naleznete programy, které vám pomůžou nastavit zdravý vztah k pohybu, k jídlu, zlepší vám vnímání signálů těla, pomůžou vám ke zdravému sebevědomí. Další program, který vám pomůže napravit špatný pitný režim nebo vás bude udržovat v motivované náladě. Dovolte si pomoc s hubnutím, která bude tou poslední, již budete potřebovat. Nechte si pomoct zlepšit váš spánek a udržovat se ve vysoké hladině energie a dovolte si naprogramovat tyto 4 základní zásady do hlubokého vědomí, takže se jimi začnete řídit přirozeně. Mé programy na podporu zdravého hubnutí naleznete zde