Jaký je váš recept na šťastné manželství?

Pokud si myslíte, že občasné hádky o kdo vybere myčku nejsou nic vážného, počkejte, dokud se nedozvíte o čtyřech signálech, které věští blížící se apokalypsu manželství, jde opravdu o skutečné signály, které by mohly znamenat, že váš vztah kráčí po tenkém ledě přímo k rozvodu!

Představte si, že sedíte v kině a na velkém plátně se objeví Dr. John Gottman, neuvěřitelně charismatický psycholog s titulem "Rozvodový detektiv". Po desetiletích párového špehování přišel s odhalením, které má potenciál zachránit váš vztah před apokalypsou. Ano, tato dynamická postava vám odhalí tajemství Čtyř špatných návyků, které ohrožují manželské štěstí po celém světě. Tyto 4 signály pojmenoval čtyři jezdci apokalypsy.

Ale nebojte se, nejsme tady jen pro špatné zprávy! Představte si, že máte v rukou tajnou mapu s protijedy proti těmto zlosynům. S rozumným postojem a správnými slovy i jednáním můžete své manželství nejen zachránit, ale také proměnit v něco ještě lepšího.

Takže, pokud jste připraveni vykročit na tuto dobrodružnou cestu plnou lásky, konfliktů a záchranných akcí, nasaďte si bezpečnostní pásy. Tento článek není jen pouhým čtením. Je to vstupenka do světa, kde zjistíte, zda jste v manželství superhrdinou, nebo je načase zavolat na pomoc.

 

1. Kritika

Vítejte na divokém rodeu vztahů, kde prvním z nechvalně známých signálů je Kritika. Tato nebezpečná bouře zuřivosti a zlosti přichází do vašeho domova, když útoky přestanou být jen o tom, co se stalo, a zaměří se na to, kým váš partner je. Myslíte si, že je to jen nevinné "proč si nikdy neusteleš postel?", ale skutečně to zní jako "Nikdy nic neděláš pořádně!"

Řekněme, že vaše polovička zanechala myčku nádobí nedotčenou. Kritika vás navede na myšlenku, že za tím stojí nejen lenost, ale celá osobnost vašeho partnera, zatímco ve skutečnosti... možná jen zapomněl. Kritika se maskuje za superlativy a absolutní tvrzení typu "vždy" a "nikdy", protože, jak se říká, "Co na srdci to na jazyku". Ale co kdybychom tato ústa naučili mluvit jazykem porozumění namísto jazykem přísného soudce a jeho rozsudku?

Připravte se, protože pokud máte pocit, že vaše domácí debaty se mění v soudní líčení, kde je vaším jediným zločinem zanechání ponožky na zemi, pravděpodobně jste právě narazili na první signál. Ale nebojte, každému signálu, kterým je také kritika lze čelit, pokud máte správný plán.

Kritika, jako nevítaný host na večírku vašich vztahů, si vezme mikrofon a začne: „Vždy vypadáš tak nedbale a nevrle. Vsadím se, že na dnešek ani nemáš plán. Jsi opravdu tak líný?" je jen obyčejná špetka soli do rány, je spíše ranou bičem pro vaše sebevědomí a začíná pomalu pohybovat půdou pod nohama vašeho vztahu. Ale nezapomeňte, odhalení tohoto signálu je jen prvním krokem k tomu, abyste ho přestali vpouštět do rozhovorů vaší každodennosti.

 

2. Pohrdání

A teď, povznesme se na druhou úroveň vztahové horské dráhy, kde nás čeká Pohrdání - temnější, záludný bratr Kritiky. Pohrdání nepotřebuje své jméno vypisovat velkými písmeny, protože jeho přítomnost cítíte v každém převrácení očí, v každém posměšku, což proletí místností rychleji než sup nad pouští. Představte si, že stojíte na jevišti, kde každý váš pohyb, každá vaše myšlenka je vystavena posměchu a sarkasmu, a vy jste ten, kdo se musí bránit před ostrými slovy, která rezonují neúctou a posmíváním.

Pohrdání je jako jed, který pomalu proniká do kořenů vaší vzájemné důvěry a úcty, dokud z nich nezbude nic jiného, než spálená země. Když se vaše komunikační kanály naplní těmito toxickými signály, je to znamení, že váš vztah uvízl v labyrintu, kde se nadřazenost ega staví nad partnerství.

  • převracení očí
  • posměšky
  • sarkasmus
  • osočování
  • neuctivé chování i jazyk
  • výsměch

Ale nezoufejte, protože každá z těchto překážek má své východisko, a klíčem je najít způsob, jak přeměnit tyto nebezpečné vzorce chování na mosty porozumění a respektu.

Pohrdání se prezentuje jako temný, hrozivý signál, který zahaluje vaše slova do pláště otrávené superiority. Když z vašich úst vyjde: „Opravdu nenávidím lidi jako ty. Je to k podivení, že jsi přežil tak dlouho, pravděpodobně jenom díky mně. Jsem nemocný a unavený z toho, že se vždy takto chováš! Na nic nejsi dobrý!", je to víc než jen kritika.

Je to prohlášení, kde dominují pocity nadřazenosti, zaměňující lásku za posměch a opovrhování. Toto nejsou jen slova; jsou to bodáky namířené přímo do srdce vašeho partnera, odrážející pocit, že jste zcela ztraceni v labyrintu vzájemného neuznání a nechvalně známého boje o to kdo je lepší. Lepší v čem? Tato forma komunikace nebuduje mosty porozumění a důvěry, ale pálí je, a nechává za sebou jen popel z toho, co mohlo být plodnou půdou pro růst a lásku.

Podle Gottmanova výzkumu z roku 1994 je pohrdání prvním prediktorem rozvodu během prvních 6 let manželství.

Výzkum z roku 2019 také naznačuje, že opovrhování je prediktorem nemoci a špatného blahobytu.

Pokud se pohrdání zakoření dlouhodobě, může to poškodit vztah a sebeúctu vás nebo vašeho partnera.

 

3. Obrana

A tady přichází třetí signál našeho vztahového apokalyptického kvarteta - Obrana. Když se z vašich úst začnou valit fráze popírající jakoukoli zodpovědnost, jako byste byli protagonistou ve vlastním filmu, kde nikdy nic není vaše chyba, jste právě narazili na obrannou zeď vysokou jako hradní věž. "Já jsem to tak nemyslel," nebo "To jsi ty, kdo vždy začíná," jsou hymny tohoto signálu, který se zrodil z pocitu napadení nebo ohrožení.

Obrana je jako štít, který má chránit vaši hrdost před šípy kritiky, ale ve skutečnosti jen odrazí problém zpět na bojiště, což vede pouze k tomu, že se žádné rány nehojí, jen se zvětšují. Když se vaše komunikace začne točit kolem popírání a manipulace, je to znamení, že jste se ztratili v mlhavém lese vzájemného nepochopení, kde pravda a zodpovědnost jsou zakryty clonou iluzí.

Tento obranný postoj, ať už v podobě popírání nebo Gaslightingu, naznačuje, že v komunikační knihovně chybí knihy plné zdravých vzorců. Je to jako tanec, kde každý krok dozadu nevede k řešení, ale k dalšímu kroku ve spirále nekonečných obvinění a výčitek. Ale nezapomeňte, tanec může být také krásný, pokud se oba tanečníci rozhodnou změnit hudbu a sladit se. Naučit se zdravé vzorce a doplnit si komunikační knihovnu o nové návyky.

Zpozorněte pokud scéna z vašeho domova vypadá podobně jako tato:

Partner: "Zlato, složila jsi prádlo, jak jsem tě požádal?"

Obranná odpověď: „Víš, že jsem měla dlouhý den v práci a musíš mě otravovat kvůli praní? Je to vlastně tvoje chyba, že se to nestalo, protože si nemyslím, že jsem byla na řadě já!"

...jste se nezadržitelně ocitli v sevření třetího signálu, Defenzivy. Tato výměna je jako pokus o skok přes plot, kde jeden konec je zamotaný v ostnatém drátě toho druhého. Místo, abyste společně řešili problém, skočíte do zákopů, připraveni bránit svou obrannou zeď za každou cenu. "To není moje vina," a "Proč to mám dělat já?" se stanou bojovými pokřiky v bitvě, kde je jedinou výhrou strategie úniku od odpovědnosti.

Tento obranný postoj prohlubuje propast mezi vámi a vaším partnerem, přemění rozhovor o prádle na bojiště, kde se bojuje o to, kdo má právo cítit se více obtěžován. Avšak ve skutečnosti je cílem najít způsob, jak překročit tento obranný val a začít budovat mosty porozumění a podpory, kde se z „tvých“ a „mých“ úkolů stávají „naše“ úkoly.

Defenziva, jako chytrý kouzelník v bitvě vztahů, má schopnost přeměnit obvinění na obranné štíty, a často se s ní setkáváme, když se cítíme pod palbou kritiky. Přehazování viny je jejím představením par excellence – čím více se cítíme bombardováni, tím máme větší potřebu přehodit těžký pocit viny a nechat jej padnout na ramena našeho partnera.

Tato obranná taktika je překvapivě lákavá, protože nás chrání před pocitem zranitelnosti nebo neúspěchu. Místo toho, abychom přiznali, "Ano, zapomněl jsem," nebo "Máš pravdu, mohl jsem to udělat lépe," sklouzneme do vzorce: "Pokud bys nebyl tak náročný, možná bych měla více energie na praní," nebo " Kdybys mi řekla dříve, mohl jsem to zařadit do svého plánu." V tomto okamžiku přestává být diskuse o prádle a stává se ringem pro boj v odhodlání ukázat, kdo je méně zodpovědný za vzniklou situaci.

Jak se tedy vyhnout tomuto obrannému tanci? Klíčem je uvědomit si, kdy se v reakci objevuje tento vzor, a místo toho vybrat cestu zodpovědnosti a otevřenosti. Připuštění chyb a hledání společných řešení nejenže pomáhá zmírnit napětí, ale také posiluje vazby důvěry a spolupráce. V relaci vztahových kouzel je proto obrana spíše o umění společně řešit problémy, než o přehazování viny, čímž se otevírá cesta k porozumění a harmoničtějšímu soužití.

 

4. Stonewalling (aneb dělání mrtvého brouka)

Stonewalling, poslední a možná nejchladnější signál apokalypsy vztahů, se ukáže, když se jeden partner zcela odpojí od rozhovoru a přestane komunikovat. Je to, jako byste se pokoušeli vyřešit labyrint svých problémů, ale narazili na vysokou, nepřekonatelnou zeď, kterou každý pokus o dialog zablokuje.

Pokud vy nebo váš partner „stavíte zdi“, "zazdíváte komunikaci" nebo děláte mrtvého brouka, možná si to ani neuvědomujete, ale projevuje se to v malých signálech jako je předstírání zaneprázdněnosti, únik pohledu, celková komunikace je omezená, nebo věnujete se jakýmkoli aktivitám jen abyste se vyhnuli konverzaci. Tato zeď ticha není jen projevem neochoty řešit problémy; je to znak, že jste možná vzali své emoce a uzavřeli je za hrubé kamenné stěny, nedostupné pro druhou stranu a zatím nevíte co s tím udělat a jak to celé zpracovat, jaký postoj zaujmout.

Stonewalling může signalizovat vážný problém ve vztahu, neboť naznačuje úplnou ztrátu ochoty nebo schopnosti zapojit se do opravy nebo údržby vztahu. Tento druh odpojení může být pro druhou stranu mimořádně frustrující a bolestivý, neboť se snaží komunikovat přes neproniknutelnou stěnu.

Překonání stonewallingu vyžaduje čas, trpělivost a často i pomoc z venku. párová terapie. Prvním krokem je uznání, že stonewalling se děje, a pak pracovat na postupném snižování zdí, které byly postaveny. To zahrnuje učení se novým, zdravějším způsobům vyjadřování emocí a potřeb, jakož i poslech partnera a respektování emocí a potřeb partnera. Jen tak může dojít k obnovení spojení a znovuvybudování cesty k porozumění a spolupráci. Jak na to naleznete v kurzu emoční inteligence >>>

 

V našem vztahu máme signály apokalypsy: Co teď?

Pokud jste ve svém vztahu objevili signály apokalypsy, není to hned důvod k panice, ale spíše výzva k akci. Žádný ze signálů sám o sobě neznamená, že váš vztah je odsouzen k zániku. Ve skutečnosti jejich přítomnost může být signálem, že je čas na hlubší reflexi a možná i na vyhledání vnější pomoci.

Pamatujte, každý vztah prochází obdobími výzev a konfliktů. Klíčové je, jak na tyto výzvy reagujete. Pokud jste zjistili, že kombinace těchto signálů se stala součástí vašeho vztahu, zde jsou kroky, které můžete udělat:

  1. Otevřená komunikace: Prvním krokem je otevřená a upřímná konverzace mezi vámi a vaším partnerem o tom, co jste oba pozorovali a jak se cítíte. Vyjádření zájmu o zlepšení situace může být již samo o sobě velkým krokem vpřed.
  2. Vyhledání pomoci: Někdy může být obtížné vyřešit tyto problémy svépomocí, a zde přichází do hry odborná pomoc. Rodinné poradenství nebo terapie pro páry může nabídnout nové perspektivy a strategie pro řešení konfliktů a zlepšení komunikace.
  3. Práce na sobě: Často je část problému zakořeněna v osobních vzorcích chování, které mohou vyžadovat individuální práci. Ať už je to přes osobní terapii, autohypnózu s přeprogramováním podvědomých vzorců chování, meditaci, nebo sebe-reflexi, práce na sobě může výrazně přispět ke zlepšení vztahu.
  4. Vzdělávání a rozvoj: Existují knihy, workshopy a online kurzy zaměřené na zlepšování vztahů a komunikace. Společné učení a růst může být silným zážitkem, který vás oba přiblíží. Dejte si jen pozor na to, aby to nebylo jen o rozšíření obecenstva a eskalaci očerňování druhého před větším množstvím lidí. Mohu doporučit kurz emoční inteligence, protože tento kurz je napěchován praktickými strategiemi jak pracovat emocemi a jak aktivně pracovat na vztahování se k druhým. 
  5. Stanovení hranic a zdravých očekávání: Jasné hranice a očekávání mohou pomoci předejít mnoha konfliktům. Důležité je, aby tyto byly nastaveny a respektovány oběma partnery.
  6. Sdílení zážitků: Společné zážitky mohou posílit vazbu a připomenout vám, proč jste se rozhodli být spolu. Najděte činnosti, které oba milujete, a věnujte jim čas.

Zapamatujte si, že závazek k řešení problémů ve vašem vztahu je znakem síly, nikoli slabosti. Každý vztah má své výzvy, ale s odhodláním a správnými nástroji můžete přeměnit tyto výzvy na příležitosti pro růst a hlubší spojení. Zasloužíte si vztah plný lásky, porozumění a štěstí. Vidíme to ve všech pohádkách, ale jen několik šťastlivců dostali do své podvědomé výbavy i návody jak pečovat o láskyplný vztah, jak jej rozvíjet, budovat a užívat si společné chvíle každý den.

 

John Gottman a jeho dlouholetý výzkum vztahů nabízí nejen pohled na problémy, které mohou vztahy ohrožovat, ale také konkrétní strategie k jejich překonání.

Jak tyto destruktivní vzory transformovat na něco, co vztah posiluje místo toho, aby jej podkopávalo?

Jemná a ohleduplná komunikace (kritika): Namísto tvrdých útoků na osobu vašeho partnera se snažte vyjádřit své potřeby a pocity bez obviňování. To znamená přeformulovat kritiku na otevřenou komunikaci o tom, jak se cítíte a co potřebujete, bez zatracování charakteru vašeho partnera.

Převzetí odpovědnosti (obrana): Když se cítíte napadeni, je přirozené bránit se, ale převzetí odpovědnosti za vaši část problému může zabránit spirále obviňování. To znamená uznání, že vaše jednání mohlo také přispět k situaci, a projev ochoty vnímat situaci z nadhledu a pracovat na řešení.

Pěstování uznání (pohrdání): K překonání pohrdání je klíčové vybudovat kulturu uznání a obdivu ve vztahu. Zaměřování se na pozitivní vlastnosti a jednání vašeho partnera a vyjádření díků a ocenění může výrazně zlepšit dynamiku vašich interakcí.

Fyziologické uklidňování (stonewalling): Když se cítíte přetížení a začnete se uzavírat, je důležité naučit se techniky ke zvládání stresu a regulaci emocí. Ať už jde o dýchání, meditaci nebo prostě o přestávku na uklidnění, tyto strategie vám mohou pomoci zůstat emocionálně dostupný pro vašeho partnera. Většinu těchto strategií učím v kurzu emoční inteligence >>> omrkněte, jestli je teď k dispozici, otevírám jej zpravidla 2x v roce.

 

Zajímavé je, že podle studie z roku 2019, tytéž nezdravé styly komunikace, které vedou k rozvodu, mohou bránit i v procesu zotavení po rozvodu a vedou do dalších toxických vztahů, kde se znova objevují v modifikované podobě. A je to přátelé, destruktivní spirála. To zdůrazňuje, jak důležité je naučit se zdravé komunikační strategie, nejen pro udržení šťastných vztahů, ale také pro osobní růst a zotavení po rozchodu. Vztahy jsou složité, ale s těmito nástroji a trochou odborné pomoci lze překonávat překážky a budovat silnější, zdravější vztahy a to nejenom partnerské. 

 

___

Zdroj a inspirace tohoto článku:

https://www.youtube.com/watch?v=1o30Ps-_8is

http://afccoregon.com/wp-content/uploads/Melissa-McNelis-Chris-Segrin-2019-Insecure-Attachment-Predicts-History-of-Divorce-Marriage-and-Current-Relationship-Status.pdf